BAŞKAN DEMİRÇALI GÜNDEME OTURACAK AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı, düzenlediği ilk basın toplantısında belediyenin mali tablosuyla ilgili gündeme oturacak açıklamalarda bulundu.

Yüreğir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Demirçalı, kendilerine rekor düzeyde bir borç yükü bırakıldığını söyleyerek, belediyenin toplam borcunun 883.857.423,19 TL olduğunu açıkladı.
Konuşmasına gazetecilerin 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlayarak başlayan Başkan Demirçalı; “Mazbatamızı aldığımız günden bugüne bütün bürokratik dirençlere rağmen belediyemizin bugün içinde bulunduğu durumu sizlerle paylaşmak istiyorum. 26.04.2024 tarihine kadar yapmış olduğumuz incelemeler sonucunda belediyemizin İMAR A.Ş. hariç yaklaşık 884 milyonluk bir borcunun olduğunu tespit ettik.” dedi.

“İŞÇİ SAYISI SON 5 YILDA 950’DEN 1589’A ÇIKMIŞ”

Belediyenin borçlarını tek tek paylaşan Başkan Demirçalı, bu borçların yapacakları yatırımları ipotek altına aldığını ve nakit akışının bozulduğu için de personel çıkarmak zorunda kaldıklarını belirterek; “Son bir yılda işe alınan yaklaşık 200 arkadaşımızın iş aktine son vermek zorunda kaldık. Çünkü personele ödememiz gereken para bütçenin yüzde 30’unu aşmaması gerekiyorken Yüreğir Belediyesinde personele gideri bütçenin yüzde 66’sı oranında. Çok fazla eleman alınmış. Bir önceki belediye başkanımız Fatih Kocaispir, 2019 yılında belediyeyi İMAR A.Ş. dahil 950 çalışanla devralmış ama bugün 1589 elemana ulaşmış. Bizim ilçemiz bu kadar büyümedi. İlçemizde bu kadar nüfus da artmadı. Gelirlerimiz de artmadı. Bu yükün altından belediyemizin kalkması mümkün değil.” şeklinde konuştu.

“MÜFETTİŞLERİ BELEDİYEMİZİ İNCELEMEYE DAVET EDİYORUM”

Başkan Demirçalı açıklamalarına şöyle devam etti:
Görevlendirdiğim inceleme denetleme komisyonu birçok usulsüzlük ve yolsuzluk tespit etti. Bunlardan bir tanesini sizinle paylaşmak istiyorum. Zimmetine para geçiren bir personel dün itibarı ile 1 milyon 200 bin lirayı belediye hesabına iade etti, dekontu elimizde. Arkadaşlarımız şu anda savcılığa suç duyurusuna bulunmak için hazırlık yapıyorar. yapıyorlar. Bu tür yolsuzluklar tek başına bir kişinin yapacağı iş değil. Bunun gibi belediyemizde birçok usulsüz ve kanuna aykırı alımlar ve işlemler yapılmış. Bir örnek daha vermek istiyorum; 35 milyon TL doğrudan alım yapılmış. Bir yıldır dosya açılmamış. Teklif alınmamış. Bunu ödememizi istediler. Bu ödemeyi yapamayacağımızı, hiçbir şeyin yasal olmadığını, hiçbir başkan yardımcısı ve müdür arkadaşımızın bu alımlara imza atamayacağını söyledik. Bununla ilgili de mutlaka mülkiye müfettişlerini, Sayıştay denetçilerini göreve davet ediyorum. Çağrımdır; gelin belediyemizi inceleyin. Bütün yetkili kurumları belediyemizi incelemeye davet ediyorum.

“BELEDİYEYİ BU DURUMA GETİRENLER MUTLAKA HESAP VERMELİ”

Bizim çıkardığımız personellerin bütün günahı bizden önceki yönetime aittir. Önceki yönetimin yanlış alımlar yapması, fazla alımlar yapması ve belediyeyi borç batağına sokması sebebiyle işçi çıkarmak zorunda kaldık. Belediye şu anda sürdürülemez durumdadır. Bunu kamuoyunun bilmesini istiyorum. Çünkü bu bir borcu biz yapmadık. Belediyeyi bu noktaya biz getirmedik. Getirenlerin mutlaka hesap vermesi lazım. Belediyemizin son 5 yılının incelenmesi gerekiyor. Şunu biliyoruz, bu belediyede sürekli satış yapılmış. Mevcut mali tabloyu haklı çıkaran hiçbir hizmet yapılmamış. Bunun farkındayız. Yani bu kadar borca karşılık bir şeyler yapılmış olmalı ama görüyoruz ki hiçbir şey yapılmamış.

“KÖTÜ YÖNETİLMİŞ DEMİYORUM HİÇ YÖNETİLMEMİŞ”

Bir kişi dahi işe başlatmadık. Hiçbir ayrım yapmadan son bir yıl içerisinde alınan arkadaşlarımızın tamamını çıkarmak zorunda kaldık. Çünkü gelen para personel giderini karşılamıyor. Bundan sonra işe gelmeden maaş alan hiç kimseyi bu belediyede çalıştırmayacağımın bilinmesini istiyorum. Bir tane dahi bankamatikçi belediyemizde olmayacak. Hak etmeden hiç kimse Yüreğirlilerin bir kuruşunu alamayacak. İncelemelerimiz devam ediyor. Birçok olumsuzluklar var. Çok kısa bir süre içerisinde kamuoyu ile paylaşacağımız çok şey olacak. Kötü yönetilmiş demiyorum bu belediye hiç yönetilmemiş arkadaşlar.

“HIZLI BİR ŞEKİLDE TASARRUFA GİTTİK”

Mesaileri kaldırdık. Örnek veriyorum 100 bin lira personel maaşı varsa 100 bin lira da mesai yazmışlar. Kabul edilebilir bir şey değil bu arkadaşlar. Belediye araçları kiralanmış ama kimini Antalya’da kimini Anamur’da farklı illerde bulabildik. Onun için araç kiralamayı da kaldırdık. Giderlerimizi azaltıp hızlı bir şekilde tasarrufa gittik. Gelirlerimizi artırdık. Gelir gelmez mazot alacak paramız olmadığı için Büyükşehir Belediyemizden 25 ton mazot desteği aldık. Araçların yaşı 25 30 yıllık, hurdaya çıkmış, bu süreçte bir tane dahi yeni araç alınmamış. Yedek parça da olmadığı için tamamı atıl durumdaydı. 19 adet hizmet aracımızı Büyükşehir Belediyemizin atölyelerine gönderdik. Orada tamir ediliyor. Tamiri biter bitmez tek tek hizmete sunuyoruz.

“BORÇLAR İÇİN ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR”

Belediyemizden alacaklı olanlar için bir komisyon kurduk. Hukuk Müdürlüğünden bir arkadaşımız, Mali Hizmetlerden bir arkadaşımız, bir de başkan yardımcımız alacağı olan arkadaşları çağırıyorlar. Şimdiye kadar birkaç işlem yapıldı. Kimi yüzde 50, kimi yüzde 40 indirim yapıyor, belediyemize bağışta bulunuyor ya da hibe ediyor, alacağından vazgeçiyor. Biz kaynak yaratırız, bu borçları öderiz ama borçlar gerçek borç mudur, değil midir, bunları araştırıyoruz. Belediyemizin borcu varsa mutlaka zaman içerisinde ödeyeceğiz. Sadece zamana ihtiyacımız var.

“ZEYDAN BAŞKAN DESTEĞİNİ BİZDEN ESİRGEMİYOR”

Destekleri için Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a teşekkür eden Başkan Demirçalı; “Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar, bu süreçte, mazot ihtiyacımızı da araç ihtiyacımızı da karşılıyor. Emin olun ki parklarda çimleri biçen araçları bile Büyükşehir Belediyesinden temin ediyoruz. Hepinizin huzurunda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar’a Yüreğir halkı adına, belediyemiz adına teşekkür ediyorum. Bizden desteğini hiç esirgemiyor.” diye konuştu.

BELEDİYE BORÇ DÖKÜMÜ (YÜREĞİR BELEDİYESİ İMAR A.Ş. HARİÇ)

Kredi Borçları – 63.800.297,66 TL
Kredi Faiz Borçları – 45.631.282,00 TL
SGK Borçları – 13.520.174,53 TL
Vergi Dairesi Borçları – 32.270.199,44 TL
Piyasa Esnaf Borçları – 628.728.266,67 TL
Depozito ve Teminatlar – 16.403.657,16 TL
Diğer Emanetler – 5.167.545,73 TL
Destek Hizmetleri (Bekletilen Hakediş Tutarı) - 156.000,00 TL
Trafik Cezaları (Ödenmesi Gereken) – 180.000,00 TL
Tesisler Müdürlüğü (Bekletilen Hakediş Tutarı) – 35.000.000,00 TL
Fen İşleri Müdürlüğü (Bekletilen Hakediş Tutarı) – 10.000.000,00 TL
Makine İkmal (Kayıtlara Alınmamış Açık Hesap Borçları) – 33.000.000,00 TL

Belediye Toplam Borç: 883.857.423,19 TL

İLGİLİ FOTOGRAFLAR