Film Akademisi

YÜREĞİR FİLM AKADEMİ

Yüreğir Film Akademi kapsamında;

Kısa Film Yapım Atölyesi

Belgesel Film Yapım Atölyesi

Senaryo Yazarlığı Atölyesi olmak üzere 3 ayrı atölye gerçekleştirilecektir.

 

YÜREĞİR FİLM AKADEMİ FAALİYETLERİ

            Yüreğir film akademi, Kısa Film Yapım Atölyesi, Belgesel Film Yapım Atölyesi ve Senaryo Yazarlığı Atölyesi ile kursiyerlere uygulamalı dersler vererek, bu gençlerin Yüreğir ve Adana’daki tarihsel, sosyo-kültürel, sanatsal ve ekonomik konuları estetik bir biçimde kısa filme ve belgesele dönüştürmeleri için imkan oluşturulacaktır.

            Atölyeler kapsamında alanında uzman yönetmen, görüntü yönetmeni, oyuncu, yapımcı ve kurgusu getirerek özel dersler verilmesi sağlanacaktır. Ulusal yayın yapacak sinema dergisi çıkararak ülke çapında bu alanda oluşan boşluğu kapatacaktır. Ulusal ve uluslararası kısa film ve belgesel film yarışması düzenlemek ve düzenleyeceği bu yarışma ile hem ulusal hem de uluslararası arenada ses getirecektir. İlçemizde film gösterimleri ve etkinlikleri yaparak başta Yüreğir’in daha sonra Adana’nın sosyal hayatına katkıda bulunacaktır. Yüreğir film akademi kapsamında her dönem en az 3 kısa film, 3 belgesel film hazırlayarak akademi öğrencilerini film yapımı konusunda hem teşvik edecek hem de destekleyecektir.

 

YÜREĞİR FİLM AKADEMİ AMAÇ

            Yüreğir Film Akademisinin amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Yüreğir’e ve Adana’ya ait bütün önemli konuların, yetiştireceğimiz gençler tarafından uluslararası standartlarda kısa film ve belgeseller yapılmasını sağlamak.

Atölyemizin üreteceği filmler ile ulusal ve uluslararası film festivallerine katılarak şehrimizin tanıtımına ve marka değerine katkıda bulunmak.

Sinema sektörü için nitelikli personel yetiştirmek ve bu kişilerin nitelikli işler yapmasına destek olmak.

Gençlerimizi sanatın öenmli bir alanına yönlendirerek, kişisel ve kariyer gelişimlerine karkıda bulunmak.

Düzenleyeceği ulusal ve uluslararası etkinlikler ile ilçemizin ve belediyemizin imajına ve tanıtımına önemli katkıda bulunmak.

Sektöre kalifiye eleman yetiştirerek şehrimizin temsilini arttırmayı hedeflemektedir.

Orta ve uzun vadede sinema camiasında önemli bir aktöre dönüşmek Yüreğir Film Akademinin başlıca hedef ve amaçlarıdır.

 

YÜREĞİR FİLM AKADEMİ YÖNETİMİ

ATÖLYELER GENEL KOORDİNATÖRÜ

KORKUT DABAN

Eğitimci ve Yazar kimliği ile bilinen Korkut DABAN, 1976 yılında Adana'da dünyaya geldi. İlk Orta ve Lise Eğitimini Adana’da tamamladı. Lisans Eğitimini Malatya İnönü Üniversitesinde Yiksek Lisans Eğitimini yine Çukurova Üniversitesinde tamamladı. Sosyal Psikoloji Alanında Radyo Programlarının yani sıra Türkiye Genelinde seminer ve konferanslar düzenledi ve düzenlemektedir. Entelektüel kimliği ile her dönem Müzik ve Sinema başta olmak üzere sanata ve sanatçıya yakın bir duruş sergiledi. Genç sanatçıların yetişmesi noktasında kısa adı ÇUTİK olan Çukurova Üniversitesi Tiyatro Kolunun sponsorluğu gibi ciddi desteklerde bulundu. Hali hazırda köşe yazarlığı yapmakla birlikte aynı zamanda Davranış Bilimleri Uzmanı olarak "Bitmeyen Ergenlik" kitabının yazarıdır.

 

BELGESEL FİLM ATÖLYESİ

KERİM ABANOZ

1985 yılında İstanbul’da doğdu. Aslen Rize Pazarlıdır. 2009 yılında Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Üniversite yıllarından itibaren çeşitli belgesel ve kısa film çalışmaları yaptı. Yapmış olduğu filmler ile çeşitli festivallerde yer aldı. Üniversite yıllarından itibaren sinema sektöründe senaryo, reji, kamera ve ışık birimlerinde çalıştı. Yücel Çakmaklı Film Atölyesi, Anadolu Sinemacılar Derneği ve Uluslararası Altın Çınar Film Festivalinin kurucu üyeliğini yaptı. Poli Film çatısı altında yapımcı ve yönetmen olarak Trt belgesel kanalı dahil bir çok kuruma belgeseller, şehir ve bölge tanıtım filmleri yaptı. Bu sayede genç sinemacılara örnek olurken aynı zamanda teşviklerde bulundu. Uzun metraj film senaryosu, internet dizisi çalışmalarına devam etmektedir.

 

SENARYO YAZIM ATÖLYESİ

HASAN BASRİ ÖZDEMİR

1983 yılında Seyhan/Adana da doğdu. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çektiği belgesel filmler ve kısa filmler ile birçok festivalden ödülle döndü. “Toruk” adlı belgesel filmiyle ulusal ve uluslararası festivallerde 12 ödül aldı. Bu başarılarından dolayı iletişim fakültesine en çok ödül getiren öğrenci sıfatı ile Erciyes Üniversitesi tarafından onur ödülüyle onurlandırıldı. 2012 yılında yüksek lisansını tamamladı. Yücel Çakmaklı Film Atölyesinin, Anadolu Sinemacılar Derneğinin ve Uluslararası Altın Çınar Film Festivalinin kurucu üyeliğini yaptı. Kırıkkale Üniversitesi Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmakta olan Hasan Basri Özdemir, bunun yanı sıra uzun metraj film senaryosunu yazmaya devam etmektedir.

 

 

KISA FİLM ATÖLYESİ

ALİ YILMAZ

1987 yılında Adana’da doğdu. Seyhan Anadolu Lisesinde kurduğu sinema klübünde arkadaşlarıyla ilk uzun metraj sinema filmini çekti. çukurova üniversitesi makine mühendisliği bölümünü bırakıp 2013’te Çek cumhuriyetinde; Prague film school’da görüntü yönetimi ve kurgu dallarını bitirdi. Yurt dışı eğitimi öncesi birçok yerli ve yabancı yarışmadan kısa film ödülleri aldı. İstanbulda sektörde yabancı sinema filmi, reklam ve dizilerde kamera asistanlığı yaptı. Sıfırbir dizisini ve sinema filmini çekti. Ayrıca Eypio’nun Naim şarkısının klibini ve Canbay Wolker’in Dayanamam şarkısının klibini çekti. Şu an sokağın çocukları dizisini çekmekte.

 

YÜREĞİR FİLM AKADEMİDE WORKSHOP DÜZENLEYECEK HOCALAR

BURÇAK EVREN

1947 yılında İstanbul'da doğan Burçak Evren, orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okudu. Daha sonra aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji ve Prehistorya Bölümü'nden mezun oldu.

Üniversiteye devam ederken 1969 yılında gazetecilik mesleğine de başladı. Dünya, Yeni İstanbul, Yeni Ortam, Politika, Vatan, Güneş, Hürriyet, Cumhuriyet, Milliyet ve Pazar Postası gibi gazetelerde ve Gelişim Yayınları'nda çeşitli kademelerde görev yaptı. Gazetecilik mesleğinin mutfağından yetişti. Sayfa sekreterliğinden sanat direktörlüğüne, sanat sayfası yöneticiliğinden, yazı işleri müdürlüğüne, yayın koordinatörlüğünden, genel yayın müdürlüğüne kadar her görevde bulundu, bu gazete ve dergilerin sinema yazılarını yazdı.

Yeni Fotoğraf, Gelişim Sinema, Country Homes, Tombak dergilerini çıkardı. Meydan Larousse, Oxford, Türkiye ve İstanbul ansiklopedileri başta olmak üzere otuza yakın ansiklopedinin sinema ve sanat maddelerini kaleme aldı. TURSAK, Sinema Yazarları, Ephemera gibi çeşitli derneklerin kurucuları arasında bulundu. Milliyet Grubu'nda dergi yöneticisi ve yazar olarak çalıştı.

Müjgan Taner'in yönettiği 2006 tarihli "Bossert: Karatepe'nin İzinde" adlı belgesel filmin senaryosunu da Burçak Evren yazmıştır. Ayrıca İsmail Sancak'ın yazıp yönettiği 2004 tarihli "Bir Filmin Hikayesi" adlı belgesel filme de danışman olarak katkıda bulunmuştur.

 

ERTUĞRUL KARSLIOĞLU

1946’da Göle’de Doğan Ertuğrul Karslıoğlu, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Özel Yüksek Okulu’nu bitirdikten sonra 1973 yılında sınavla TRT’ye kurgucu olarak girdi. Estetiğin ve yaratıcılığın sinema sanatı için olmazsa olmaz kavramlar olduğunu o dönemde Ünlü yabancı belgesellerin Türkçe versiyonlarını hazırlarken inceledi, belgesel yapımların önemini kavradı. 1976 yılından itibaren prodüktör olarak çalıştı ve yönetmenliğe başladı.

Önceleri, magazin ağırlıklı çalışan yönetmen, ayda bir yayınlanan "Gözlem" isimli programın Fatih Arslan ve Canan Tarancı ile birlikte yaklaşık üç yıl yapımcılığını üstlendi. Daha sonra bir belgesel magazin program olan "Petek" isimli yapımın yönetmenliğini yaptı. Dış Yapımlar-Satımlar Müdürlüğüne geçerek, çalışmalarını sürdürdü. Öncelikle dış ülkelere pazarlanan yapımlarda rol aldı. Programlarını bu sorumlulukla hazırladı. İlk yıllarında ortak yapımlara imza atan yönetmenin ilk belgesel denemesi 1982 yılında “Likya Uygarlığı” oldu. Daha sonra belgesel sinema ile ilgili araştırma ve çalışmaları giderek yaşama biçimine dönüştüğünde, belgesel çalışmaları peş peşe geldi ve bu sürecin ilk filmi “Türk Mimarisi” adlı belgesel çalışması oldu. Ayrıca bir çok ödül toplamış “Keçenin Teri” belgesel filmini çekmiştir.

Özellikle Türkiye ile ilgili belgesellerini hazırlarken bir başka gözle bakabilmeyi Başaran ve böylece ayrıntıları yakalayabilen Karslıoğlu, 1993-2000 yılları arasında ulusal kanallara, başta haber programları olmak üzere diziler, tartışma programları ve sınırlı da olsa belgesel yapımlar üretti. Bugüne dek 16 belgesel yapımında imzası olan yönetmen eğitimci olarak sayısız atölye çalışmaları dışında bir süre İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Belgesel Sinema ve Sinema Dili üzerine dersler verdi.

 

 

MÜJGÂN TANER

1959 yılında İzmir’de doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 1989’da TRT’ye girdi. 2001 yılına kadar TV programları ve bir sinema filmi olmak üzere birçok TV dizi projesinde yapımcılık ve yönetmen yardımcılığı yaptı. 2001’den itibaren de 16 belgeselin yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı.

Bazı yönetmenliğini yaptığı belgesel filmleri şöyle sıralayabiliriz: “Savaşın Konukları – Mecdulin” (2016), “Savaşın Konukları – Meysa” (2016), “Rüzgârın Götürdüğü Yere Kadar” (2012), “Deli Selim” (2012), “Bir Düş-Tü Sulukule” (2011), “Saklı Tarihin Gizemli Çocukları: Romanlar” (2011), “Bossert’in İzinden Karatepe” (2007), “Sebaste Selçiler” (2004), “Bir Görüntü Ustası: Gani Turnalı” (2003).

 

MUSTAFA PREŞEVA

Mustafa Preşeva, bugün Kosova sınırları içinde kalan Mitroviça 1961 yılında doğmuştur. 1992 sonunda Türkiye'ye gelmiş ve kurgucu olarak çalışmaya başlamıştır.

Belgrad Teknik Üniversitesi Makina Bölümü'nün ardından Belgrad Dramatik Sanatlar Fakültesi Sinema Kurgu Bölümü'nde okuyan Preşeva, 1984'ten beri yönetmen yardımcısı ve kurgucu olarak sinema ve TV sektöründedir.

1996 yılında Derviş Zaim’in yönettiği Tabutta Rövaşata (1996) filmi ile tanınmaya başlamıştır. Ardından Filler ve Çimen (2000), Vizontele (2000), Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2002), Neredesin Firuze (2003), Organize İşler (2005), Vicdan (2008), 72. Koğuş (2012), Hükümet Kadın (2012) gibi pek çok filmin kurgusunu yaptı. Tabutta RövaşataFiller ve Çimen ve Vicdan filmleriyle Antalya Altın Portakal’dan, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak ve Neredesin Firuze filmleriyle de Ankara Film Festivali’nden “En İyi Kurgu” ödüllerini aldı. Günümüze kadar 25 uzun metraj ve binlerce TV ürünü (reklam, dizi, belgesel, kısa film vs.) kurgulamıştır.

2000 yılından bu yana düzenli olarak çeşitli sinema okulları, seminer ve festivallerde kurgu dersi veren Preşeva, 2003-2005 arasında Bilgi Üniversitesi'nde "Kurgu" ve "Ses Tasarımı" dersleri vermiştir. Ayrıca akademi işleri olarak Koç Üniversitesinde, Bilkent Üniversitesinde, Kadir Has Üniversitesinde ve Tursak sinema Vakfında periodik olarak okutmanlık ve hocalık yapmış. Hâlen serbest olarak çalışmaya devam etmektedir.

 

HALİL KARDAŞ

1974 yılında doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesini bitirdi. 2013 yılında Film Mezarlığı filmi ile yapımcılığa başlayan Halil Kardaş “Yozgat Blues”, “Bir Gün Bir Çocuk”, “Güvercin Hırsızları”, “Anons” isimli filmlerde yapımcı ve yapım danışmanı olarak görev aldı. İstanbul Film Festivali, Tahran Film Festivali ve Altın Koza Film Festivali olmak üzere filmleri ulusal ve uluslararası birçok festivalde yer almış ve ödüller kazanmıştır. Aynı zamanda yerli ve yabancı kanallara belgesel ve TV programları yapmaktadır.

 

SUZAN GÜVERTE

Lisans öğretimini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlayan Suzan Güverte Yüksek Lisans öğretimini Bath Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme bölümünde tamamlamıştır. Zeynep Özbatur Atakan’ın yardımcı yapımcısı olarak Zeyno filminde çalıştı. 2014’te Güverte Film şirketini kurdu ve ilk uzun metraj filmi “Enkaz” (2016) ile İstanbul Film Festivali, Antalya Film Festivali gibi çeşitli festivallere katıldı. 2014’ten 2017’ye kadar genel koordinatör olarak Antalya Film Form’nda çalıştı. Güverte, Cannes L’ atelier 2016’ya Rezan Yeşilbaş’ın “Yatılı Okul” filmiyle katıldı. Sarajevo Talent Kampüs 2016’ya yapımcı olarak seçildi. Türkiye ortak yapımcısı olduğu Tony Gatlif’in son filmi “Djam” (2017) prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yaptı.

 

SİNAN SERTEL

1981 yılında doğdu. Bursa Fen Lisesi’ni ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ni bitirdi. Çeşitli reklam ajanslarında ve post-prodüksiyon firmalarında çalıştı. Reklam yönetmenliği yaptı. Yapımcı Turgay Şahin ile birlikte 2008 yılında Fanus-u Hayal Film’i kurdu. Çeşitli dünya festivallerinde gösterilen 4 kısa filmin ardından ilk uzun metraj filmi “Birgün Bir Çocuk” filmini 2016 yılında çekti. Bu film ile İran’da en iyi film ve en iyi senaryo ödülünü aldı. Ardından “Güversin Hırsızları” (2018) filminin yapımcılığını Turgay Şahin ile birlikte yaptı. Film, dünya prömiyerini Saraybosna Film Festivali’nde yaptı. Kültür Bakanlı’ndan destek aldığı yeni sinema filmi “İçimdeki Kahraman” için çalışmalara devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

FAYSAL SOYSAL

1979 Batman doğdu. 2000 yılında şiir ve sinema ile daha yakından ilgilenmek için Tıp Fakültesini 2.sınıfta bıraktıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesin’den mezun oldu.  2003-2007 yılında Tahran Sanat Üniversitesi’nde Sinema Yönetmenliği ve aynı yıllarda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Tahran’daki eğitimi sürecinde uluslararası festivallerde gösterilen ve çeşitli ödüller alan 4 tane kısa film çekti. “Kayıp Zaman Düşleri” adlı 35mm formatta çektiği mezuniyet filmiyle kendi sinema diline yakın olan şiirsel sinema örneklerinden birini ortaya koydu.

2008 yılında bir bursla New York Film Akademisi’ne katılan Soysal ’New York’ta 3’ü 16mm, biri dijital olmak üzere 4 adet çalışmaya daha imza attı. Babek Ahmedi’nin Tarkovski Sineması kitabını Türkçe’ye kazandırdı. 2009’dan beri üzerinde çalıştığı ve çekim mekanları Türkiye ve Bosna’da yer alan “Üç Yol” adlı sinema filmini 2013’te  tamamladı. Film yurt içinde ve yurt dışında toplam 13 ödüle layık görüldü. 2014’te “Şarkılar Değişti Önce” adlı belgeselini ve 2015 yılında Üç Yol’daki Srebrenitsa annesinin gerçek hikayesinin izini sürerek Srebrenitsa ve Prijedor katliamlarını konu alan “Kayıp Zamanlar” adlı belgeseli yaptı. Sonra da Srebrenitsa Anneleri adlı 5 bölümlük belgesel dizisine imza attı.

Birçok film festivalinde danışmanlık ve jüri üyeliği yaptı. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültür Dairesi adına Türk Sinemasında Yeni Bakışlar ve Yeni Bir Sinemaya Doğru adlı etkinliklerinin koordinatörlüğünü yaptı. Halen Film Yönetmenleri Derneği yönetim kurulu üyesi olup yeni sinema projeleri üzerine çalışmaktadır.

 

HASAN ÖZGEN

1947 yılında Milas'ta doğdu. 1968 yılında Hava Harp Okulu'ndan mezun oldu ve bir süre "uçuş eğitimi" gördü. 1968 yılında, Hava Harp Okulunda Çalışırken "Gök Senin" adlı bir kültür yıllığı yayınladı. 1972'de 'siyasal nedenlerle' Hava Kuvvetleri'nden ilişiği kesildi.

1974-1982 yılları arasında TRT Haber Merkezi'nde çalıştı. 1983 Suha Arın'la birlikte MTV A.Ş'nin (Milliyet Televizyon) kuruluşuna katıldı. 1987'de STM, Sinema Televizyon Merkezi'ni, 1995 yılında ise kendi ajansını “Nöbetci Ajans” Film Limited Şirketi’ni kurdu. TRT ile başlayan sinema deneyi, ağırlıklı olarak belgesel filmlerin üretimine katılarak gelişti. Kameraman, görüntü yönetmeni, senarist ve yönetmen olarak çalıştı.

Müjdat Gezen Kültür ve Sanat Merkezi'nde Akademi İstanbul’da ve GSÜ İletişim Fakültesi’nde “Belgesel Sinema” dersleri verdi, veriyor. Belgesel film yönetmenliğinin yanı sıra "sosyal projeler" ve "iletişim" alanlarında danışmanlık da yapıyor. "B+ Dergisi"nin proje yönetmenidir.

ÇEKÜL-Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı kurucu ve yönetim kurulu üyesi, TKB-Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi, MİÇEV- Milas Kültür Vakfı kurucu üyesi, BSB -Belgesel Sinemacılar Birliği kurucu üyesi ve TGC-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

 

SEYİD ÇOLAK

İstanbul Şişli doğdu. Beykent Üniversitesi (Güzel Sanatlar Fakültesi) Sinema / Televizyon bölümünden mezun oldu. 2013 yılında Afrika (Nijer, Mali, Kamerun, Çad, Togo, Uganda, Benin, Gine) gezisi sırasında çektiği fotoğraflarla “Benim Afrikam” sergisini açtı.

            Senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı “Oyun, Kara Kar, Soğuk ve Serender” filmleri ulusal ve uluslararası festivallerden ödüllerle döndü. 2014 yılında kısa film “SOĞUK”, Kültür Bakanlığı ve TÜRSAK’ın ortaklaşa düzenlediği ‘10. Geleceğin Sinemacısı’ ödülünü kazandı.

Çeşitli film festivallerinde ve kısa film yarışmalarında jüri üyesi olarak görev aldı. 2018 yılında “KAPAN” uzun metraj projesi “T.C Kültür Bakanlığı İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen” desteğini aldı. “KAPAN” ayrıca 6. Boğaziçi Film Festivali Bosphorus Film Lab/Work In Progress Platformu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’ne layık bulundu. İkinci uzun metrajı “OBRUK”T.C Kültür Bakanlığı Senaryo ve Diyalog Yazımı” desteğini aldı.

 

MUSA AK

1987 yılında Burdur’da doğdu. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema ve Televizyon bölümünde lisans eğitimini tamladı. Aynı anabilim dalında yüksek lisansını yaptı. Şuanda İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Anabilim Dalında doktora yapmaktadır. Çok sayıda kısa film ve belgesel film çekti. Birçok dizi ve uzun metraj sinema filminde yönetmen asistanlığı ve kamera asistanlığı yaptı. “Mada”, “Tutunmak” adlı belgesel filmleri ve “İs” adlı kurmaca filmiyle Adana Uluslararası Altın Koza Film Festivali, Ankara Film Festivali dâhil olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok festivalde çok sayıda ödül aldı. 50’in üzerinde ulusal ve uluslararası film festivalinde ülkesini temsil etti. Şu anda Karabük Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Bunun yanı sıra uzun metraj filminin senaryosunu yazmaya devam etmektedir. Aynı zamanda bağımsız olarak kısa film ve belgesel film çalışmalarını sürdürmektedir.


İLGİLİ FOTOGRAFLAR